Léčba dásní

Onemocněními dásní trpí obrovské množství lidí v celém světě. Rozlišuje se dvě základní skupiny. Gingivitidy – zánětlivé onemocnění výhradně dásní, a paradentózy- zánětlivé onemocnění parodontu, tj. celého komplexu tkání podporujících zub v čelisti.

Ve většině případu se dá gingivitis úplně vyléčit, což ve situací s paradentózy není zcela možné. Ale musíte si pamatovat, že při odpovídající péčí lze značně přibrzdit rozvoj paradentózy a tím zachránit i svoje zuby.

Před zahájením léčby dásní je nezbytné komplexní vyšetření ústní dutiny. Hlavním úkolem specialisty a pacienta je odstranění a zabránění vzniku zubního povlaku, který je hlavní příčinou zánětu dásní. Proto v prvním stadiu léčby (dentální hygiena) se provádí odstranění zubního kamene a povlaku pomocí ultrazvukového přístroje a vzdušné pískováčky. Podle nutnosti se aplikuje antiseptické a protizánětlivé látky, a to jak lokálně tak i systémově. Na konci zákroku se zuby vyleští speciální profilaktickou pastou.

V složitější situací pří paradentóze nabízíme svým pacientům moderní účinnou alternativu chirurgické léčbě – ošetření parodontálních chobotů laserem.

Pacient by se měl naučit osobně dodržovat orální hygienu na vysoké úrovní. U nás Vám pomohou ovládnout správnou techniku čištění zubů, vybrat vhodné pomůcky orální hygieny – pasty, mezizubní kartáčky, nitě, ústní vody, zubní sprchy atd. To všechno umožňuje zvýšit osobní úroveň hygieny dutiny ústní a tím snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění.

V závěrečné fázi hodnotíme a korigujeme rozdělení zvýkací zátěží – pacient musí dostat kvalitní a adekvátní protetické ošetření chybějících zubů a vyplnění zubů poškozených kazem. Za tímto účelem používáme široké spektrum protetických konstrukcí. V situací s pohyblivými zuby se vyrábí dlahovací náhrady, spojující je do jediného funkčního bloku a tím se snižuje žvýkací zátěž na každý jednotlivý zub. Pro přikrytí odhalených kořenů zubů lze použit materiály imitující barvu dásni.