Implantace zubů

Rádi bychom Vám nabídli možnost obnovy ztracených zubů pomocí protetiky - zubních implantátů, které jsou dostupné velké skupině obyvatel.

Ještě před deseti roky byla pro osoby s průměrným příjmem v případě ztráty zubů jedinou možností snímatelná náhradní zubní protéza nebo můstek. Léčba pomocí zubních implantátů v Praze je dnes naštěstí mnohem spolehlivější a za dostupnější cenu.

Každý, kdo začne uvažovat o implantaci, má celou řadu otázek – pokusíme se objasnit ty nejčastější z nich. Po jejich přečtení budete mít dozajista nové, které můžete kdykoliv položit lékaři během návštěvy u nás.

Co je zubní implantát?

Jedná se o umělou konstrukci, která se zavádí do čelisti a nakonec se s ní srůstá, která se po vhojení (osseointegraci) používá pro protetické ošetření.

Jaká je pravděpodobnost a rychlost vhojení implantátů?

V různých literárních pramenech je v současnosti uváděna úspěšnost vhojení 97 - 99%. Většina neúspěšných případů je spojena s hrubými chybami při plánování a provádění chirurgických zákroků, stejně jako v případě implantace u lidí se závažnými souvisejícími onemocněními. Rychlost vhojení závisí na typu implantace. První, klasická metoda, trvá tři až šest měsíců. V průběhu hojení je implantát zcela "uzavřen" a tím ochráněn před vnějšími vlivy. Nepřichází do kontaktu se slinami a mikroorganismy se nemůžou dostat dovnitř. Protetika se provádí až poté, kdy je implantát zcela vhojen. Při této metodě se minimalizuje počet možných komplikací a v 98% případů probíhá proces ideálně. Druhý typ implantace je rychlejší, ale méně bezpečný, protože protetika začíná ihned po zavedení implantátu. V důsledku toho se skrz skulinku v dásni mohou k implantátu dostat mikroorganismy a počet komplikací se zvyšuje o 20-50%. Proto v naší klinice provádíme implantaci dle klasického schématu, bez zbytečných rizik.

Nakolik je implantace bolestivá?

Pocitově je to srovnatelné s léčbou zubu v lokální anestezii. Ve většině případů je to méně traumatické, než trhání zubu.

Je nutné hned po vytržení svého zubu zavádět implantát?

Ano, ačkoliv v zásadě je možné ho zavést kdykoli. Ale provádět protetiku okamžitě po zavedení implantátu je nežádoucí. Zpočátku, ihned po zavedení, se implantát v kosti drží čistě mechanicky, jako šroub, a po třech měsících se s ní srůstá. To už se nedá vytáhnout nazpět. Proces hojení probíhá mnohem lépe, když je mezi implantací a protetickým ošetřením interval alespoň tři - čtyři měsíce.